Co warto wiedzieć o transporcie zwłok z zagranicy?
- Szczegóły
Co roku wielu Polaków dowiaduje się o śmierci bliskiej im osoby za granicami kraju. Mimo szoku, bólu i żałoby muszą one zająć się organizacją pogrzebu. To zazwyczaj wiąże się ze sprowadzeniem ciała do Polski. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać w takiej sytuacji.
Sprowadzenie zwłok i szczątków a przepisy prawa
W przypadku sprowadzania ciała co kraju bliskiego osoby zmarłej czeka dopełnienie dodatkowych formalności. Musi on uzyskać pozwolenie na transport zwłok od starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym zmarły ma być pochowany. Starosta wydaje je po porozumieniu się z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowo osoba organizująca pochówek musi otrzymać zaświadczenie od polskiego konsula o tym, że szczątki mogą być sprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli dana osoba zmarła na skutek choroby zakaźnej (np. cholera, dżuma, wścieklizna, żółta gorączka itp.), rodzina otrzyma pozwolenie na sprowadzenie ciała dopiero po dwóch latach od dnia zgonu.
Przewóz ciała
Najmniej problemu sprawia przewóz szczątków spopielonych – urnę można przewozić w dowolny sposób, z jej poszanowaniem.
Transportem zwłok z zagranicy (w trumnie) zajmują się najczęściej domy pogrzebowe, m.in. nasz zakład w Gdyni. Dysponują one odpowiednimi pojazdami – wobec przewozu ciała istnieje bowiem szereg obostrzeń. Samochód do transportu zwłok musi być widocznie oznakowany, posiadać oddzieloną kabinę kierowcy i wyposażenie części transportowej wykonane z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na środki dezynfekujące. Trumna powinna być zabezpieczona przed przesuwaniem się, a w samochodzie musi znaleźć się wydzielone miejsce na środki myjące, dezynfekujące i jednorazowe rękawice ochronne.