Czy można zorganizować pogrzeb dla nienarodzonego dziecka?
- Szczegóły
Rodzice, którzy stracili swoje maleństwo jeszcze przed jego narodzinami, mają bardzo często wątpliwości dotyczącego tego, czy ich dziecko może zostać pochowane. Pytania z tym związane pojawiają się w szczególności w kontekście pochówków religijnych, ale nie tylko: nie dla wszystkich oczywiste jest, czy pogrzeb nienarodzonego dziecka może odbyć się w tradycji świeckiej.
Pochówek nienarodzonego dziecka w świetle prawa świeckiego i kościelnego
Aktualnie, po zmianie przepisów, taki pochówek jest możliwy, co przynosi bliskim zmarłego dziecka ukojenie i szansę na jego godne pożegnanie. Co ważne, prawo, które mówi, że nienarodzone dziecko może zostać pochowane, dotyczy zarówno pogrzebów świeckich, jak i religijnych. Jest więc to prawo świeckie i prawo kościelne.
Jak zorganizować pogrzeb dla nienarodzonego dziecka?
Organizacja pogrzebu dla nienarodzonego dziecka stanowi dla jego bliskich szczególnie trudne zadanie. Pogrążenie w smutku i żal bardzo często uniemożliwiają zadbanie o związane z nią kwestie. Właśnie dlatego przystępując do ostatniego pożegnania swojego maleństwa, dobrze znaleźć odpowiedni zakład pogrzebowy, który świadczy kompleksowe usługi, zwalniając tym samym bliskich zmarłego z części ciążących na nich obowiązków.
Co, jeśli rodzice dziecka nie zdecydują się na samodzielne wyprawienie pogrzebu?
W wybranych przypadkach rodzice nienarodzonego dziecka rezygnują z samodzielnej organizacji pogrzebu. W takiej sytuacji jego ciało jest chowane z innymi dziećmi. Miasta organizują co jakiś czas zbiorowe pochówki, w trakcie których istnieje możliwość ostatniego pożegnania się ze zmarłymi dziećmi. Takie pogrzeby mają miejsce najczęściej 15 października, czyli w Dzień Dziecka Utraconego – w czasie pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i ich rodzinach.