Karawan - jak wygląda pojazd do przewozu zmarłych?
- Szczegóły
Współczesne karawany zastąpiły dawniej używane do przewozu zmarłych wozy, do których zaprzęgano konie. Wozy również malowano na czarno – kolor ten podkreślał powagę uroczystości. W dobie motoryzacji domy pogrzebowe korzystają ze specjalnie przygotowanych do tego celu samochodów. Co warto o nich wiedzieć?
Karawany a polskie prawo
Aby dany pojazd mógł być używany do przewozu zwłok, musi spełniać kilka wymogów prawnych. Przede wszystkim powinien być on zarejestrowany jako pojazd transportu specjalnego. Samochód należy trwale oznaczyć w sposób niebudzący wątpliwości co do jego funkcji (nie musi jednak być czarny – zdarzają się karawany np. białe lub srebrne). Kabina kierowcy w karawanie powinna być oddzielona od części transportowej. Część, w której przewożona jest trumna, musi spełniać szereg wymagań epidemiologicznych. Materiały, którymi zostanie wykończona, powinny być odporne na chemię dezynfekującą – karawan dezynfekuje się po każdym przewozie ciała. Dodatkowo muszą się w niej znaleźć zabezpieczenia zapobiegające przesuwaniu się trumny podczas jazdy. Karawanów nie wolno myć na ogólnie dostępnych myjniach. W tylnej części pojazdu powinien znaleźć się schowek na detergenty.
Godny transport ciała
W części transportowej karawanu można przewozić wieńce i kwiaty, zabroniony jest jednak przewóz innych rzeczy oraz osób. Karawanem można przewozić też urny z prochami. W tym przypadku jednak ograniczeń co do transportu jest niewiele – rodzina może zrobić to w dowolny sposób (np. własnym samochodem), jednak z poszanowaniem zmarłego. Organizując pogrzeby w Gdyni, zawsze staramy się, by transport ciała odbywał się w należytej atmosferze. Karawany zawsze są czyste i sprawnie technicznie, a kierowca i jego asystent ubrani stosownie do okazji.